Český Gastronomický Nadační Fond

První odborná gastronomická nadační nevládní organizace, v České republice, která podporuje odpovědné, konkurenceschopné a udržitelné podnikání, všeobecně dostupné vzdělávání a profesní rozvoj. V neposlední řadě rozvoj kulinárního dědictví, v českých zemích.


WEBOVÉ STRÁNKY V PŘÍPRAVĚ

WEBOVÉ STRÁNKY VÁM BUDOU BRZY K DISPOZICI...

Aktuality

21. 04. 2021

Gastronomie může začít pomalu opět vzkvétat - ale ne bez podpory ...


Navzdory národnímu zavedení očkování gastronomie stále čelí ochromující nejistotě. Je bezpečné říci, že národní gastronomie stojí v klíčovém bodě, který uvízl mezi pokračující krizí a vítanou vyhlídkou na revitalizaci v blízké budoucnosti.

Aby však v posledním kole pandemie zůstali všichni solventní od některých největších jmen gastronomie a potravinářství až po nejmenší rodinné podniky, chce Český Gastronomický Nadační Fond poskytnout smysluplnou podporu. Závisí na tom udržení pracovních míst po celé České republice - a vlastně i národní ekonomiky. A to není všechno. Gastronomie je osvědčeným hnacím motorem rovnosti a příležitostí, v neposlední řadě pro mládež, sociálně znevýhodněné lidi a venkovské komunity. Hraje také zásadní úlohu při zachování našeho přírodního a kulturního dědictví.

Koneckonců, pro mnoho lidí gastronomie neznamená jen odpočinek u zlatavého moku nebo objevování nových provozoven. Znamená to střechu nad hlavou a jídlo na stole. A nenechte se mýlit, COVID-19 zasadil národní gastronomii téměř smrtelnou ránu - od března roku 2020 o milióny méně tuzemských i zahraničních návštěvníků, což je do března roku 2021 ohromující ztráta okolo 190 miliard korun na příjmech z tržeb a desetitisíců pracovních míst. Jedná se o velký zádrhel v národní ekonomice, který vrátil gastronomii zpět na úroveň roku 2000, ne-li dokonce roku 1990.

Ale je to obzvláště zničující pro ty kraje a komunity, kde je gastronomie často primárním, ne-li jediným zdrojem pracovních míst a příjmů. Proto proběhlo zasedání Správní rady a Čestného výboru nově založeného Českého Gastronomického Nadačního Fondu, aby v souladu s jeho činností a posláním představil způsob podpory, kterým zajistí pomoc při záchraně tohoto odvětví a zároveň neohrozí bezpečnost lidí.

Po důsledném zvážení všech návrhů, se Správní rada CGNF rozhodla pro uskutečnění prvních kroků, které již vedou k úspěšné přípravě projektu, aby podpořil ty, kteří to nejvíce potřebují.

Jaroslav Rajtora
výkonný ředitel CGNF

Ladislav Špaček, čestný patron CGNF
Ladislav Špaček, čestný patron CGNF
Naďa Labánová, prezidentka, čestný Výbor CGNF
Naďa Labánová, prezidentka, čestný Výbor CGNF

I nepředvídatelné události mohou přicházet pravidelně

Rádi vás budeme informovat o všech novinkách, které by vás mohly zajímat. Každý měsíc vás zkusíme překvapit. Výměnou za váš e-mail.